• Sosyal Medya:

SOFYA TANITIM

Eski Kentin Modern Yüzü ;

SOFYA Sofya, 545 metre rakımıyla Avrupa'nın en yüksek başkentlerinden biri. Yapılarının büyük bir kısmı II. Dünya Savaşı sonrası inşa edilen şehirde, güzel parklarla, eski Bizans ve Osmanlı eserlerine rastlamak mümkün. Çok çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Sofya, 7000 yıllık tarihi ile Avrupa'nın en eski yerleşim yerlerinden biri. Osmanlı, Slav, Roma, Bizans kaynaklı tarihi eserleri, kültürel anıtları ile bu eski kent, yeni ve modern yapılarla iç içe … Eski uygarlıkların mirası ile kentin modern yüzü arasındaki tezat Sofya'ya ayrı bir çekicilik katıyor. GORMEDEN DONMEYIN!

Alexander Nevsky Katedrali Şehrin sembolü sayılan katedrali, 1912 yılında Neo Bizans tarzında inşa edilmiş. Bulgaristan'ın özgürlüğü uğruna hayatını kaybetmiş 200 bin Rus askeri anısına yapılan kilise, devamlı yanan meşalesiyle isimsiz Askerler abidesini de içine alan bölüme yerleştilirmiş. Kilisenin orta  bölümü mozaiklerle, vitray camlarla, mermer, ahşap oymalar ve fresklerle dolu.

Yer altı türbesinde 9. yüzyıl ile 18. yüzyıl arası ikonaları sergileyen Ikona müzesi yer alıyor.

 

Aziz Sofia Kilisesi

Balkanlar'daki erken Hıristiyan döneminin en önemli örneklerinden biri olan yapı, şehirdeki 4. yüzyıl ve 6. yüzyıldan kalma en eski Ortodoks kilisesi. Yapı; 14. yüzyılda şehre '' kutsal bilgelik '' anlamına gelen '' Sofia '' adını vermiş. Osmanlı döneminde camiye dönüştürülen yapı, depremlerden etkilenerek terk edilince tekrar Ortodoks kilisesine çevrilmiş.

Aziz George Rotunda

Antik Roma kenti Serdika'nın kalıntıları arasında yer alan Aziz George Rotunda Kilisesi, 4. yüzyıldan kalma bir başka eski yapı. Kilise; zarif mimarisi ve Ortaçağ freskleriyle ünlü. Muhteşem kubbesi UNESCO tarafından koruma altına alınan kilise, müze olarak hizmet veriyor.

Koprivshtitsa ve Bachkovo Manastırı

Koprivshtitsa, Osmanlı'ya karşı yapılan isyanın ilk başladığı kasaba ve Sredna Gora dağlarında yer alıyor. 2600 nüfuslu bu tarihi kasabanın sokaklarında geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Bulgaristan'ın ikinci büyük manastırı Bachkovo'nun da bulunduğu Plovdiv (Filibe) Roma dönemine ait şaheserleri de bünyesinde barındırıyor.

Rila Manastırı

Rila Dağları'nın kuzey batısında, başkent Sofya'ya 117 Km uzaklıkta bulunuyor. 10. yüzyıldan kalma Kutsal Ivan'a adanan Rila Manastırı yüzyıllarca Bulgar kültürünün merkezi olmuş. Bugünkü bina 1834 – 1837 yılları arasında inşa edilmiş ve 1200 freskle süslenmiş.

 

NEREDE KALINIR ?

 

Novotel Evropa ; Merkezi tren istasyonu'nun yanında bulunan otel, Sofya'nın en iyi otellerinden biri. ( Knyaginya Maria – Louisa Bulvarı, 131. Tel: 317 151 )

Sheraton Sofia Hotel Balkan ;

188 odalı otelde 19 suit ve bir sağlık kulübü mevcut. ( Steve Nedelya Meydanı )

Grand Hotel Bulgaria ;

Orta Avrupa'nın ihtişamını en iyi hissettiren otellerden biri. ( Tsar Osvoboditel Bulvarı, Tel: 871 977 )

 

Crystal Palace Boutique Hotel ;

4 yıldızlı bu otel Sofya'nın kalbi olarak nitelendirilebilecek bir yerde konumlanmış. ( Skipka Caddesi )

 

ALIŞVERIŞ

 

Tsum ; Merkez Alışveriş Mağazası ( Tsum ), 3 katıyla her şeyi bulabileceğiniz yer. Hergün 10.00 – 21.00 arası, Pazar günleri 11.00 – 22.00 arası açık. ( Maria Luiza )

 

City Center Sofia ; Marks & Spencer, sinema, fast – food katı, sushi bar ve kafelerin yer aldığı alışveriş kompleksi. Hergün 10.00 – 22.00 arası açık. ( Arsenalski Tel: 865 72 85 )

 

NEREDE YENIR ?

 

Chevermeto ;

Geleneksel Bulgar mutfağı lezzetlerini denemek isteyenler için, ideal bir seçim. Geceleri halk dansları gösteriside var. ( 31 Chermy Vrah. Blvd, Tel: 963 03 08; 66 17 79 )

 

Dr Faust ;

Adını, Geothe'nin ünlü kahramanı Dr. Faust'tan alan restoran, vejeteryan ağırlıklı bir mönü sunuyor. ( 4 Budapest Street, Tel: 9874120 )

 

Panaroma Window Over Sofia ;

Sofya'nın en iyi ve en lüks restoranı. Uluslararası mutfağın en lezzetli örneklerinden vazgeçmeyenler için … ( Kempinski Hotel, 100 James Bouchier Bldv Tel: 686 096 )

 

 

Menlik ülkedeki lezzetli kırmızı şaraplardan biri … Bira içinse  Kamenitza veya Zagorka'yı tercih edin. Gece hayatı ve biraz heyecan arayanlar için kumarhane, pub ve barlarda mevcut. Vitosha civarındaki barlar çok gözde. My Mojito, Toba & Co ve The Barn tavsiye edilebilecek yerleden bazıları.

 

Osmanlı Eserleri ;

Kentte görmeden dönülmeyecek çok sayıda Osmanlı eseri var. Bulgar Milli Bankası'nın arkasında, bugün Ulusal Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan dokuz kubbeli Büyük Cami ( 1496 ) bulunuyor. Banya Başı Cami, ise şehirdeki en zarif Osmanlı eserlerinden biri.

 

AKLINIZDA BULUNSUN !

Bulgaristan'ın uluslararası telefon kodu 359, Sofya'nın alan kodu 2 …

Bulgaristan'ın 8.5 milyonluk nüfusunun yüzde 10'unu Türkler oluşturuyor.

Bir haftanız varsa  programınıza Sofya, Plovdiv, Rila Manastırı, Veliko Tarnovo ve Koprivshtitsa'yı koymanızı öneririz.

Alışveriş merkezleri Vitosha Bulvarı, Graf Ignatiev Caddesi, Rakovski Caddesi civarında toplanmış. Shipka Caddesi, Oborishte ve Sarı Stefano civarındaki küçük butikler yer alıyor.

Pitrotska Caddesi ise araç trafiğine kapalı küçük dükkanların ve kafelerin olduğu hoş bir mekan. Mutlaka görün!

Bulgar  Mutfağı çok tanıdık isimlerden oluşuyor; Kebabcheta ( Kebap), Kavarma ( Kavurma ), Sarmi ( Sarma ), Gyuvech ( Güveç ), Shopska ( Çoban Salatası ), Tarator ( Cacık ), ayran, boza ve erik brendisi olan rakiya en popüler olanlardan bazıları …

-

Video "metropolistv.nl" den Alınmıştır..

Resimlerle Bulgaristan

[nggallery id=3]

Bulgaristan Sofya Tanıtım Filmi

BAĞLANTILAR

BULGARİSTAN'DA EĞİTİM

AVRUPA’DA EĞİTİM DENİLDİĞİNDE YAKINLILIĞI VE YAŞAM STANDARTLARI İLE BULGARİSTAN SON YILLARDA ÖĞRENCİLERİN İLGİ GÖSTERİDİĞİ BİR ÜLKE HALİNE GELMİŞTİR. YURTDIŞI EĞİTİM DENİNCE İLK OLARAK AKILLARA GELEN BULGARİSTAN’DA EĞİTİMDİR .RUSYA’DA EĞİTİM,ROMANYA’DA EĞİTİM,SARAYBOSNA’DA EĞİTİM,UKRAYNA’DA EĞİTİM ALMAK Y.Ö.K DENKLİĞİ VERİLMEDİĞİNDEN HERKES İÇİN TERCİH SEBEBİ OLMAKTAN TAMAMEN ÇIKMIŞTIR.

BULGARİSTAN’DA 26 TANE DEVLET ÜNİVERSİTESİ TÜRK ÖĞRENCİLERE KAPILARINI AÇMIŞTIR. BU 26 TANE DEVLET ÜNİVERSİTESİNDE TIP ECZACILIK MÜHENDİSLİK HUKUK İŞLETME SANAT SPOR VB. BÖLÜMLER ALAN AYKIRIMI OLMAKSIZIN ÖĞRENCİ KABUL ETMEKTEDİR. YURTDIŞI EĞİTİM DENİNCE ÖSS’NİN DENKLİK KONUSU SORUN GİBİ GÖZÜKSEDE BULGARİSTAN İÇİN BU SORUN DEĞİLDİR.


BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ Y.Ö.K TARAFINDAN TAMAMEN TANINMAKTADIR.TÜRKİYE’DEKİ GİBİ ÜNİVERSİTE SINAVININ OLMADIĞI BULGARİSTAN’DA ÜNİVERSİTEYE GİRMEK ÇOK DAHA KOLAY.KAZANDIĞINIZ BÖLÜMDE DEĞİLDE İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMDE OKUYUN.BULGARİSTAN’DA ÖĞRENCİLERİN İSTEDİĞİ BÖLÜMLERİ SEÇME İMKANLARI MEVCUT HERHANGİ BİR SINAV ŞARTI ARANMAKSIZIN SADECE LİSEDEKİ İLGİLİ ALAN DERSİNİZİN NOTUYLA İSTEDİĞİNİZ HER BÖLÜMDE OKUYABİLİRSİNİZ. YURT DIŞI EĞİTİMDE UCUZ VE KALİTELİ EĞİTİM İÇİN BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ TERCİH GÖRMEKTEDİR. BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİNDEN TÜRKİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELERE GEÇİŞ YAPMAKTA MÜMKÜNDÜR.

OKULLARA KAYIT AŞAMASINA GELİNCE BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİNİN TÜRKİYE’DEKİ TEMSİLCİLİĞİ TARAFIMIZDAN ALINMIŞ OLUP BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİNE KAYIT SORUNSUZ VE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE YAPILMAKTADIR.


YURTDIŞINDA KALİTELİ EĞİTİME AYAK BASMANIN İLK YOLU GÜVENLİ DANIŞMANLIK FİRMASI SEÇMEK İLE BAŞLAR. BULGARİSTANA GELDİĞİNİZ İLK DAKİKADAN İTİBAREN HER TÜRLÜ İŞLERİNİZİ HALLEDİCEK BİR FİRMA BULMAK OLDUKÇA ZORDUR.AMA YILLARDIR BU SEKTÖRDE OLAN FİRMAMIZ YOLA ÇIKTIĞI İLK GÜNDEN BERİ ‘’ÖSS ŞARTI ARANMADAN BULGARİSTAN’DA ÖZGÜRCE EĞİTİM ‘’ SLOGANIYLA EĞİTİM BULGARİA DANIŞMALIĞI SİZ ÖĞRECİLERE HER KOŞULDA DESTEK VERMEKTEDİR. SİZ YETERKİ İSTEYİN ÜNİVERSİTELİ OLMAK ARTIK HAYAL DEĞİL BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ SİZLERİ BEKLİYOR…