“M. Fethullah Gülen: Görüşler ve Perspektifler” başlıklı kitap Bulgaristan – Şumen’de tanıtıldı

Dünya ve Bulgar bilim adamlarının gözüyle Fethullah Gülen Hocaefendi’nin şahsiyetini ve öncülük ettiği hizmetleri konu alan “M. Fethullah Gülen: Görüşler ve Perspektifler” adlı eser, Bulgaristan’ın Şumen şehrinin merkez kütüphanesinde tanıtıldı.

Bulgarca olarak çıkan kitabın tanıtımında Fethullah Gülen’in, tüm insanlığa hizmet eden ilham verici dünya çapında bir lider olduğu, hem edebi yazılarıyla hem felsefi sayılabilecek çaplı eserleriyle dünyaya mal olmuş bir düşünür olduğu, hoşgörüyü, dürüstlüğü ve iyi niyetliliği insanlığın ahlak nizamına baş harflerle yazdırtarak bu prensipler üzerine yeni bir toplum oluşturduğu ve dünyada iyiyi öğreten büyük muallimlerden biri olduğu vurgulandı.

Kitabın tanıtımını yapan ünlü Bulgar yazar Dr. Panko Ançev, Fethullah Gülen Hocaefendi ile 1996 yılında bizzat görüştüğünü ve Bulgaristan’ın Kanal 1 televizyonu için mülakat yaptığını hatırlattı. Fethullah Gülen’in sosyal ve siyasal görüşleri hakkında izlenimlerini paylaşan Panko Ançev, bu görüşlerden çok etkilendiğini, bu sayede “M. Fethullah Gülen: Görüşler ve Perspektifler” adlı kitabın ön sözünü yazmayı üstlendiğini, zira Gülen’in çok geniş bir dünya görüşüne sahip olduğunu ifade etti. Hocaefendi’nin bir hoşgörü abidesi olduğunun altını çizen Bulgar yazar: “Bu şu anlama geliyor, evvela farklılıklarımızı kabul etmeliyiz, Allah’ın bizi farklı yaratmış olmasının şuurunda olmalıyız, Allah farklılıklarımızı aramızda savaşalım diye veya rekabet edelim diye değil, bilakis bizi birleştirecek olan yolları aramamız için, varlığı bütünüyle kavrayabilmemiz ve bu sayede geleceğe doğru yürüyüp yeni bir dünya kurmamız için yaratmıştır. Çağdaş Türkiye’nin bu ünlü toplum önderi ve düşünürü, beni işte bu sosyal ve siyasal fikirleriyle celbetti.”

Panko Ançev’e göre, Gülen farklı etnik unsurlar, farklı dinden ve farklı siyasal görüşten insanlar arasında yakınlaşmayı teşvik ediyor, zira gerek dini gerek siyasi çatışmaların yıkıcı sonuçlar doğuracağını biliyor. Ançev: “Biz tarihteki örnekleri biliyoruz. Tarihte bugün yaşanan olaylar, çatışmalar, kavgalar, afetler hep ötekini dikkate almamaktan, ötekine farklı olma hakkı tanımamaktan kaynaklanmaktadır.”
“Allah bizi farklı yaratmış, farklı dinlere mensup kılmış, kendisine farklı şekillerde ibadet etmemizi sağlamış” diyerek konuşmasına devam eden Panko Ançev, insanların mutlu yaşayabilmeleri için kendi aralarındaki ortak noktaları bulmakla mükellef olduklarını, çünkü başka bir çarenin olmadığını, özellikle de bunun Bulgar ile Türk halkı için geçerli olduğunu, nitekim bu iki halkın büyük bir ortak tarihe sahip olduğunu söyledi. Ançev: “Biz gerçeklerden kaçamayız. İşte Fethullah Gülen insanlar arasındaki farklılıkları kaynaştıracak olan köprüler kuruyor.”

Fethullah Gülen’in bir düşünür, bir ideolog, bir vaiz olduğu gibi, aynı zamanda bir aksiyon insanı olduğunu, yalnızca konuşmayıp, takdire layık icraatlerde bulunduğunu aktaran yazar, Gülen’in teşvik ettiği çağdaş eğitim sistemine de değindi. Panko Ançev: “Aslında yakınlaşmanın yolu eğitimden geçiyor. Bulgar Rönesansçılar, Fransız Aydınlanmacıları hep bunu yapmıştır. İşin özü eğitimdedir, aydınlanmadadır, kültürdedir. Ancak bu yolla insanların gözü hakikatlere açılabilir ve insanlar bir başkalarının iradelerine körü körüne uymak yerine, düşünmeye başlarlar.” dedi.

Bulgarlar için Gülen’in fikirlerini tanımak ve bilmek çok önemli olduğunu söyleyen Bulgar yazar, Gülen’in Bulgaristan’da hala az tanınmasını yadırgadığını açıkladı. Panko Ançev: “Bulgaristan’da, Gülen hakkında bazı olumsuz söylentiler de dolaşıyor, fakat bizde her meseleye sanki gizli bir şey varmış gibi hep ters yönden bakılıyor. Fakat işin aslı öyle değil ve biz bunu Gülen’in fikirlerinde derinleştikçe öğreniyoruz. Bu söylediklerimin bizim ülkemizde de geniş bir yankı bulacağını şiddetle ümit ediyorum, Gülen’in fikirleri ve eserleri bizde de yaygın hale gelecek ve bunlara karşı ilgi artacak, özellikle de aydınlar arasında, zira bunlar bizim milli, sosyal ve siyasal düşüncemizi geliştirecek. Umulur ki, Gülen’in yaptıkları, söyledikleri ve olmasını istedikleri bizde de olsun.”
Tanıtım esnasında Gülen’in, eğitim hakkındaki fikirlerini ele alan bir belgesel yayınlandı ve kendisinin önerdiği eğitim biçiminde milli kültür ve tarih şuurunun yanı sıra güçlü karakterli ve zengin bir kültüre sahip olan öğrencilerin yetiştirildiğinin altı çizildi. Bu fikirlerin kaliteli eğitim verilmesine yol açtığı gibi, bu yolla dünyanın daha iyiye doğru değiştirilebileceği görüşü ortaya konuldu. Gülen’in fikirleri sayesinde yenilgilerin altından kalkılıp iyi bir istikbale doğru yürünebileceği kaydedildi.

BAĞLANTILAR

BULGARİSTAN'DA EĞİTİM

AVRUPA’DA EĞİTİM DENİLDİĞİNDE YAKINLILIĞI VE YAŞAM STANDARTLARI İLE BULGARİSTAN SON YILLARDA ÖĞRENCİLERİN İLGİ GÖSTERİDİĞİ BİR ÜLKE HALİNE GELMİŞTİR. YURTDIŞI EĞİTİM DENİNCE İLK OLARAK AKILLARA GELEN BULGARİSTAN’DA EĞİTİMDİR .RUSYA’DA EĞİTİM,ROMANYA’DA EĞİTİM,SARAYBOSNA’DA EĞİTİM,UKRAYNA’DA EĞİTİM ALMAK Y.Ö.K DENKLİĞİ VERİLMEDİĞİNDEN HERKES İÇİN TERCİH SEBEBİ OLMAKTAN TAMAMEN ÇIKMIŞTIR.

BULGARİSTAN’DA 26 TANE DEVLET ÜNİVERSİTESİ TÜRK ÖĞRENCİLERE KAPILARINI AÇMIŞTIR. BU 26 TANE DEVLET ÜNİVERSİTESİNDE TIP ECZACILIK MÜHENDİSLİK HUKUK İŞLETME SANAT SPOR VB. BÖLÜMLER ALAN AYKIRIMI OLMAKSIZIN ÖĞRENCİ KABUL ETMEKTEDİR. YURTDIŞI EĞİTİM DENİNCE ÖSS’NİN DENKLİK KONUSU SORUN GİBİ GÖZÜKSEDE BULGARİSTAN İÇİN BU SORUN DEĞİLDİR.


BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ Y.Ö.K TARAFINDAN TAMAMEN TANINMAKTADIR.TÜRKİYE’DEKİ GİBİ ÜNİVERSİTE SINAVININ OLMADIĞI BULGARİSTAN’DA ÜNİVERSİTEYE GİRMEK ÇOK DAHA KOLAY.KAZANDIĞINIZ BÖLÜMDE DEĞİLDE İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMDE OKUYUN.BULGARİSTAN’DA ÖĞRENCİLERİN İSTEDİĞİ BÖLÜMLERİ SEÇME İMKANLARI MEVCUT HERHANGİ BİR SINAV ŞARTI ARANMAKSIZIN SADECE LİSEDEKİ İLGİLİ ALAN DERSİNİZİN NOTUYLA İSTEDİĞİNİZ HER BÖLÜMDE OKUYABİLİRSİNİZ. YURT DIŞI EĞİTİMDE UCUZ VE KALİTELİ EĞİTİM İÇİN BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ TERCİH GÖRMEKTEDİR. BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİNDEN TÜRKİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELERE GEÇİŞ YAPMAKTA MÜMKÜNDÜR.

OKULLARA KAYIT AŞAMASINA GELİNCE BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİNİN TÜRKİYE’DEKİ TEMSİLCİLİĞİ TARAFIMIZDAN ALINMIŞ OLUP BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİNE KAYIT SORUNSUZ VE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE YAPILMAKTADIR.


YURTDIŞINDA KALİTELİ EĞİTİME AYAK BASMANIN İLK YOLU GÜVENLİ DANIŞMANLIK FİRMASI SEÇMEK İLE BAŞLAR. BULGARİSTANA GELDİĞİNİZ İLK DAKİKADAN İTİBAREN HER TÜRLÜ İŞLERİNİZİ HALLEDİCEK BİR FİRMA BULMAK OLDUKÇA ZORDUR.AMA YILLARDIR BU SEKTÖRDE OLAN FİRMAMIZ YOLA ÇIKTIĞI İLK GÜNDEN BERİ ‘’ÖSS ŞARTI ARANMADAN BULGARİSTAN’DA ÖZGÜRCE EĞİTİM ‘’ SLOGANIYLA EĞİTİM BULGARİA DANIŞMALIĞI SİZ ÖĞRECİLERE HER KOŞULDA DESTEK VERMEKTEDİR. SİZ YETERKİ İSTEYİN ÜNİVERSİTELİ OLMAK ARTIK HAYAL DEĞİL BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ SİZLERİ BEKLİYOR…