Bulgaristan Para Birimi Leva Karşısında Türk Lirasının Düşüşü

Bulgar Para Birimi Leva (BGN) kaşısında Türk Lirasının (TL) düşüşü devam ediyor. Temmuz 2011 itibariyle 1 TL  < 0.80 BGN sınırının aşağısına (yani 1 Tl verdiğinizde 0.80 levadan düşük  almanız) düşmüş bulunuyor. Bundan iki yıl önce 1 TL = 1.20 leva iken geçen sene 1 Tl = 1 Bgn olmuş ve bu sınırda bir süre iki ülkenin para birimi kurları kafa kafaya gitmişti. Fakat bu yıl itibariyle (2011) Türk Lirası, Bulgar Lev’in karşısında oran olarak 1′in altına düşmüş bulunuyor.

 

TL, BGN Karşısında Neden Değer Kaybediyor ?

Bu durumun varlığı biribirine bağlı iki sebebten kaynaklandığı söylenebilir. İlki ; Leva’nın Euro karşısında sabit kur sistemine geçmesi, nitekim 1 Euro = 1.95 BGN (± 0.02) kurunda sabitlendi. İkinci durum ise Türk lirasının enflasyon (ve daha bir sürü sebeb) yüzünden uluslararası piyasada sürekli düşüşü ve dolayısıyla euro karşısında düşüşü.

Bu iki durum birleştirildiğinde Türk parasının Bulgar parası karşısında neden düştüğü kaba bir ifadeyle anlaşılır.

Leva’nın Türk Lirası Karşısında Yükselişinin Türkiye Bazında Sonuçları

1 - Bulgaristan Göçmenleri arasındaki etkisi hiç kuşkusuz pahalılık. Bundan yıllar önce Türkiye ile kıyaslandığında çok ucuz bir ülke olan Bulgaristan, artık Türkiye şartlarına göre daha pahalı bir ülke olma yolunda ilerliyor.

(Bu durumun sebebi ise Türkiye’deki maaşların artış oranının, enflasyon oranından az olması. Malesef ülkemizde vatandaş gün geçtikçe fakirleşirken, azınlık burjuvazi kesim gün geçtikçe servelerine servet katıyorlar.)

2 - Bulgaristan’dan Türkiye’ye çalışmak için gelen insanların sayısı zamanla azalacaktır.

3 - Bulgaristan’da yatırım yapmak isteyen girişimciler ve Türk şirketleri açısında Bulgaristan cazibesini yitirecek.

İlerde Ne Olur ?

Geçenlerde biri şöyle bir cümle kurdu : “Türkiye’de yaşayan göçmenlerin Bulgaristan’a gezmeye ve tatile geldikleri gibi, Bulgaristan’da yaşayan Türkler’de artık Türkiye’ye tatile gelecek.”

Temmuz 2011 itibariyle Leva Kur

1 BGN  : 1.24 TL

1 TL – 0.80 BGN

Bulgaristanda Türk Lirası Kuru Nedir | Bulgaristanda Türk Lirası Kaç Para Eder | Bulgaristan Para Birimi Leva | Türk Lirası Bulgaristan Levası|

BAĞLANTILAR

BULGARİSTAN'DA EĞİTİM

AVRUPA’DA EĞİTİM DENİLDİĞİNDE YAKINLILIĞI VE YAŞAM STANDARTLARI İLE BULGARİSTAN SON YILLARDA ÖĞRENCİLERİN İLGİ GÖSTERİDİĞİ BİR ÜLKE HALİNE GELMİŞTİR. YURTDIŞI EĞİTİM DENİNCE İLK OLARAK AKILLARA GELEN BULGARİSTAN’DA EĞİTİMDİR .RUSYA’DA EĞİTİM,ROMANYA’DA EĞİTİM,SARAYBOSNA’DA EĞİTİM,UKRAYNA’DA EĞİTİM ALMAK Y.Ö.K DENKLİĞİ VERİLMEDİĞİNDEN HERKES İÇİN TERCİH SEBEBİ OLMAKTAN TAMAMEN ÇIKMIŞTIR.

BULGARİSTAN’DA 26 TANE DEVLET ÜNİVERSİTESİ TÜRK ÖĞRENCİLERE KAPILARINI AÇMIŞTIR. BU 26 TANE DEVLET ÜNİVERSİTESİNDE TIP ECZACILIK MÜHENDİSLİK HUKUK İŞLETME SANAT SPOR VB. BÖLÜMLER ALAN AYKIRIMI OLMAKSIZIN ÖĞRENCİ KABUL ETMEKTEDİR. YURTDIŞI EĞİTİM DENİNCE ÖSS’NİN DENKLİK KONUSU SORUN GİBİ GÖZÜKSEDE BULGARİSTAN İÇİN BU SORUN DEĞİLDİR.


BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ Y.Ö.K TARAFINDAN TAMAMEN TANINMAKTADIR.TÜRKİYE’DEKİ GİBİ ÜNİVERSİTE SINAVININ OLMADIĞI BULGARİSTAN’DA ÜNİVERSİTEYE GİRMEK ÇOK DAHA KOLAY.KAZANDIĞINIZ BÖLÜMDE DEĞİLDE İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMDE OKUYUN.BULGARİSTAN’DA ÖĞRENCİLERİN İSTEDİĞİ BÖLÜMLERİ SEÇME İMKANLARI MEVCUT HERHANGİ BİR SINAV ŞARTI ARANMAKSIZIN SADECE LİSEDEKİ İLGİLİ ALAN DERSİNİZİN NOTUYLA İSTEDİĞİNİZ HER BÖLÜMDE OKUYABİLİRSİNİZ. YURT DIŞI EĞİTİMDE UCUZ VE KALİTELİ EĞİTİM İÇİN BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ TERCİH GÖRMEKTEDİR. BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİNDEN TÜRKİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELERE GEÇİŞ YAPMAKTA MÜMKÜNDÜR.

OKULLARA KAYIT AŞAMASINA GELİNCE BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİNİN TÜRKİYE’DEKİ TEMSİLCİLİĞİ TARAFIMIZDAN ALINMIŞ OLUP BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİNE KAYIT SORUNSUZ VE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE YAPILMAKTADIR.


YURTDIŞINDA KALİTELİ EĞİTİME AYAK BASMANIN İLK YOLU GÜVENLİ DANIŞMANLIK FİRMASI SEÇMEK İLE BAŞLAR. BULGARİSTANA GELDİĞİNİZ İLK DAKİKADAN İTİBAREN HER TÜRLÜ İŞLERİNİZİ HALLEDİCEK BİR FİRMA BULMAK OLDUKÇA ZORDUR.AMA YILLARDIR BU SEKTÖRDE OLAN FİRMAMIZ YOLA ÇIKTIĞI İLK GÜNDEN BERİ ‘’ÖSS ŞARTI ARANMADAN BULGARİSTAN’DA ÖZGÜRCE EĞİTİM ‘’ SLOGANIYLA EĞİTİM BULGARİA DANIŞMALIĞI SİZ ÖĞRECİLERE HER KOŞULDA DESTEK VERMEKTEDİR. SİZ YETERKİ İSTEYİN ÜNİVERSİTELİ OLMAK ARTIK HAYAL DEĞİL BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ SİZLERİ BEKLİYOR…